Stůl, u kterého se s rodinou pohodlně najíte, ale zároveň si na něm zahrajete pingpong. S tímto nápadem přišel Radek Balaš z Frýdlantu nad Ostravicí, který patří k posledním čtyřem výrobcům kulečníkových stolů v naší zemi. V podnikání jej nezastavil ani vážný úraz, který mu na rok kompletně změnil život. V rozvoji mu pomohly i dotace získané přes MAS Frýdlantsko-Beskydy z Programu rozvoje venkova 2014-2020. Dnes má v portfoliu spoustu dalších výrobků a s řezbovanými stoly a kulečníky by se rád dostal do okolních zemí.
únor 2020 - Zuzana Pavlisková
Kdy Vás napadlo začít podnikat? Co bylo tou motivací, impulsem?
Pocházím z vesnice Staré Hamry, od dětství jsem měl rád dřevo a jeho vůni, proto jsem se vyučil stolařem. Nejprve jsem začal vyrábět různý nábytek a kuchyně, ale odjakživa mě to táhlo ke kulečníku. Ze začátku jsem hrával s bráchou a bratranci v místní herně, ale mým snem bylo vyrobit si svůj vlastní tréninkový stůl. To se povedlo v roce 2000 a já jsem konečně trénink přesunul domů.
Ale musím přiznat, že začátky nebyly vůbec jednoduché. Know-how na výrobu kulečníku mi nechtěl nikdo prozradit, takže jsem musel sám přijít na to, jak jej vyrobit.
Nakonec jsem dal na svou intuici a svědomí a vyrobil první kulečník – závodní 210 karambol. Výroba stolu mě nadchla natolik, že jsem začal pracovat na dalších typech a provedeních kulečníkových a billiardových stolů.
Stále jsem ale chtěl něco víc, tak jsem postupem času přišel s multifunkčními stoly. Tak vznikl kulečník v kombinaci s pingpongovým a jídelním stolem. Nápad jsem si nechal v roce 2003 i patentovat.
Co jste v průběhu Vašeho podnikání musel překonat a jak se Vám to podařilo?
Překážek bylo hodně. Jedna z těch větších byla zdravotní. V roce 2014 jsme byli s manželkou na dovolené u moře. Závěrečný den jsem skočil ze skály šipkou pozadu do moře. Nedopadlo to dobře, hlavou jsem narazil na výčnělek skály pod vodou.
Po úrazu hlavy jsem prožil vagilní kóma, rehabilitace trvala asi rok. Opět jsem se učil mluvit, nohy mě neposlouchaly, paměť na tom byla špatně. Zpět do formy jsem se dostal díky lékařské péči, vnitřnímu odhodlání a neskutečné pomoci přátel.
Tou dobou jsme doma měli roční miminko a čtyřletého syna, manželka se mnou i přesto měla neskutečnou trpělivost a starala se o mě jako o další dítě. Moc jí za to děkuji. Po roce se můj zdravotní stav vrátil téměř do normálu, ale celá situace na nás měla velký vliv.
Pozitivní na ní bylo, že když jsem po úrazu hlavy jen ležel, měl jsem dost času přemýšlet o práci. Co dál. Napadlo mě, že bych mohl zkusit zkombinovat i klasický konferenční stůl v obýváku s něčím praktickým. Nápad jsem po uzdravení zrealizoval a v roce 2016 jsem si nechal patentovat konferenční stůl 3v1, který si lidé velmi oblíbili a objednávají ho i přes e-shop.
Jste úspěšným žadatelem dotace přes MAS Frýdlantsko-Beskydy, konkrétně se jedná o dotaci z Programu rozvoje venkova 2014-2020. Jaké nové vybavení jste si díky tomu mohl do firmy pořídit? Co Vám toto vybavení umožnilo?
V rámci projektu jsme pořídili nový automatizovaný CNC frézovací čtyřosý router, díky kterému jsme zefektivnili výrobu a rozšířili nabídku o nové typy a provedení multifunkčních stolů a kulečníků.
Do výrobní řady produktů jsme přidali vyřezávané kusy nábytku a stolů, vyřezávané podložky pod paroží, modely zvířat a dekorativní předměty. Velkým přínosem projektu je zvýšení rychlosti opracování masivu, MDF materiálu a překližky, navíc nový stroj umožňuje opracovat i plasty a hliník. Díky projektu jsem začal vyrábět zcela nové a inovativní produkty a nabízet nové služby.
Úspěšnou žadatelkou o dotaci přes naši MAS je i Vaše manželka. Čím ona obohatila výrobní zařízení firmy?
Zařízení firmy se rozrostlo o čtyři nové stroje, konkrétně gravírovací a řezací laser CO2, válcovou brusku na dřevo, hoblovačku s protahovačkou a odsávač pilin a prachu.
Díky těmto strojům jsme opět přišli s novými výrobky, patří mezi ně například dřevěné skládačky, různé dřevěné podložky nebo designové nástěnné hodiny. Zajímavostí jsou dřevění motýlci, věšáky na medaile a vizitky ze dřeva. Ve školkách děti ocenily školní pomůcky metody Montessori.
Poslední dobou u nás lidé dost objednávají rodinné portréty a fotografie vygravírované do dřeva, zatím největší byla dřevěná metrová rodinná fotka, zvládneme vyrobit maximální rozměr 1,5m x 1m.
Žádost o dotaci jste si zpracovávali sami, nebo jste požádali o pomoc někoho jiného, např. dotačního poradce? Bylo to náročné?
Nejdříve nás napadlo oslovit dotačního poradce, abychom měli více času na rozvoj a práci se zákazníky. Ale vzhledem k podmínkám a také ceníkům jednotlivých zprostředkovatelů jsem se rozhodl, že to zkusím sám. Nebylo to jednoduché, ale alespoň jsem se naučil, jak to v oblasti dotací chodí a kolik je kolem toho různých nařízení a pravidel.
Můžu zodpovědně říct, že z pohledu běžného živnostníka jde o dost složitou administraci. Pracovníci místní MAS Frýdlantsko-Beskydy mi ale poradili a zařídili vše, s čím jsem si nevěděl rady. Měl jsem štěstí na ochotné a vstřícné dobré duše, které mi s administrativní stránkou věci velice pomohly, díky za ně.
Máte v úmyslu čerpat finanční prostředky z dotací i v budoucnosti?
Kvůli administrativní náročnosti a pravidlům, která se mění i za pochodu, jsem z toho vyléčený. Momentálně vkládám svou energii do nových a stávajících klientů a rozvíjení nových výrobků.
O které výrobky je největší zájem? Na který výrobek jste nejvíce pyšný?
V poslední době je velký zájem o vyřezávané stoly a kulečníky, které si klienti sestavují na přání a kombinují je s jídelními stoly, popř. s pingpongem. Na našich kulečníkových stolech se hraje v hernách, hospůdkách nebo hotelech po celé naší zemi. Máme i několik desítek stolů na Slovensku a v Polsku.
Dnes si většinou lidé pořizují kulečník s jídelním stolem k sobě domů a pro soukromé používání, takových nám rukama prošlo více než 400. Nejdál se náš stůl dostal na ostrov Reunion.
Zakládáme si na tom, že jsme rodinná firma, dbáme na kvalitu a spokojenost zákazníků. Stoly a další výrobky sestavujeme klientům přímo na míru dle jejich potřeb a přání.
Najdete si někdy čas na dovolenou? Umíte odpočívat?
Když máte práci, která vás baví, je vaším koníčkem a můžete se v ní neustále zdokonalovat, tak moc prostoru na dovolenou nezbývá. Z té jedné z posledních jsem se málem ani nevrátil domů živý, proto s dovolenými od té doby opatrně!
Někdy se ale podaří zkombinovat dovolenou s prací. Když třeba montujeme kulečník na druhém konci republiky nebo v zahraničí, jedeme s manželkou a dětmi společně a pobyt si na místě prodloužíme o prohlídku památek a atrakcí, občas se vydáme na vodáckou akci.
Takhle jsme si třeba udělali pracovní výlet za klientem do Paříže, kde jsme krom obchodního jednání objevovali krásy Francie. Je to takové spojení příjemného s užitečným.
Máte nějaké plány pro nejbližší a vzdálenější budoucnost?
Plány určitě jsou, bez vize a cílů by to nešlo a nefungovalo. Co se týče těch pracovních, tak se chci neustále zdokonalovat jak v kvalitě výrobků, tak v přístupu ke klientům a následné péči o ně. Postupně bych se chtěl s řezbovanými stoly a kulečníky dostat do okolních zemí, kde jsou většinou k dostání jen standardní stoly bez úprav na míru, zdobení a motivů na přání.
Samozřejmě mám i osobní plány. Přál bych si pracovat s manželkou na tom, co nás baví a živí a z našich synů vychovat slušné lidi. Rád bych jim časem předal znalosti a řemeslnické dovednosti, pokud je to chytne. Kulečníkové řemeslo totiž v Česku postupně upadá, před 21 lety tu bylo přibližně 15 firem, teď jsou tu poslední 4. Byl bych moc rád, kdyby to po nás převzali naši kluci, ale je to běh na delší trať. Zatím jsou oba na prvním stupni ZŠ.
Závěrem bych Vám chtěla poděkovat za ochotu a čas, který jste mi věnoval. Mám poslední krátkou otázku. Co Vás na Vaší práci nejvíce baví?
V podstatě téměř vše. Když za sebou vidíte výsledky své práce a po montáži spokojené klienty, kteří vás doporučují dál, tak není co řešit.